Kaip kvepia Lietuva?
Apžvalgą parengė Sigita Jonušaitė ir Eglė Juknevičienė
3/10/2024


Tikriausiai, kiekvienas į šį klausimą turi savo atsakymą, nes tai yra individualių patirčių ir asociacijų mozaika. Švęsdami Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną panagrinėkime, kaip mūsų šalį „užuodžia“ aromaterapeutų asociacijos bendruomenė.
Pradėkime nuo sostinės. Pirmi bandymai sukurti Vilniaus miesto kvapą vyko 2009 metais projekto “Vilnius - Europos kultūros sostinė” rėmuose. Laimės Kiškūnės unikalios autorinės kompozicijos - Senojo Vilniaus Kvapas - Odor Vilnae Vetus ir Naujojo Vilniaus Kvapas - Odor Vilnae Novus gimė iš olfaktorinių pasivaikščiojimų po istorinį senąjį ir naująjį Vilnių ir buvo sukurtos mažoje laboratorijoje “Oficina artis odorum”.


Viršutinė kvepalų nata pasitinka saulėta pievų, gėlių nektaro ir medaus gaida. Kvapo širdyje persipina nupjautos žolės ir miško aromatas su švelnia prieskonių nata. Mintimis nusikeliame į pamiškę, pripildytą švelnių žiedų, vaistažolių, balzaminio medienos aromato ir bičių dūzgesio. Staiga prasideda liūtis, nuplaunanti žiedadulkes ir išvalanti orą. Kvapo bazinėje natoje išsiskleidžia gaivus rasotų gėlių aromatas.
Įdomu, kad pakuotėje yra ne tik šių natūralių kvepalų buteliukas, bet ir menininkės Ievos Tumonės akvarele tapytas kvapą įgeriantis atvirukas "Lietuvos pieva". Ant jo galima purkšti kepalus ir mėgautis ne tik jaukiu Lietuvos aromatu, bet ir menišku Lietuvos peizažu.
Meilė šaliai stipriai pasireiškia ir per meilę jos gamtai. Štai „Kvapų namų“ parfumeriai kartu su miško terapijos gide Mila Monk sukūrė du patalpų ir interjero natūralius aromatinius mišinius įkvėptus Lietuvos gamtos. Galbūt jų pagalba mintimis nusikelsite į tas nuostabias vietas.


PAJŪRIO KOPOS kvepia rožėmis ir medumi. Tai kompozicija iš erškėtrožių, jūros dumblių, tuopų, ajerų, našlaičių ir kitų natūralių ekstraktų ir eterinių aliejų.
SENGIRĖ yra sukomponuota iš pušų, kadagių, eglių, gailių, grybų ir dar keleto natūralių ekstraktų ir eterinių aliejų. Šis aromatas nukelia į pirmapradžio miško mistiką. Beje, 10% nuo šio gaminio pardavimų yra skiriama Lietuvos sengirių išsaugojimui bendradarbiaujant su Sengirės Fondu (Ancient Woods Foundation).
Aromaterapiniai mišiniai
Iš Lietuvoje augančių augalų yra sukurta ir sinergijų, skirtų patirti aromaterapijos poveikį emocijoms ir kūnui. Juos galima naudoti difuzoriuose, masažo aliejams ruošti, garų inhaliacijoms, specialiuose individualiuose „uostukuose“ ir pan. Manoma, kad tos pačios aplinkos ir ekosistemos augalai yra palankiausi sveikatai ir veikia efektyviausiai. O ir važiuoti, vežti toli nereikia, todėl ir CO2 pėdsakas tokių produktų kur kas mažesnis.
Aromaterapiame eterinių aliejų mišinyje MIŠKO MAUDYNĖS („Kvapų namai“) sukomponuoti pušų, eglių, kėnių, vetiverijų ir čiobrelių eteriniai aliejai. Jie ne tik „nuneša" į spygliuočiais kvepiančias girios tankmes, bet ir mažina įtampą, nerimą, padeda atsipalaiduoti; ypač tinka pervargus, kai trūksta jėgų, kvėpavimui lengvinti.
ANYKŠČIŲ ŠILELIS („Kvapų namai“) tai eterinių aliejų mišinys, kvepiantis šviesiu pušynu, sakais ir čiobrelių atšlaitėmis, besikaitaliojančiomis su paslaptingomis juodųjų eglių tankmėmis, balzaminių bruknienojų ir žiemišku samanų kilimu.
Eterinių aliejų mišinys MIŠKAS („BIOCOS“) kvepia Lietuvos spygliuočių gaiva ir alsuoja ramybe. Tai puikus pagalbininkas susikaupimui, protiniam darbui, streso valdymui.
DRUSKININKŲ KVAPAS (Reda Vaikšnorienė, 2018m.) - eterinių aliejų sinergija, kurią sudaro aplink Druskininkų kurortą natūraliai augančių aromatinių augalų eterinių aliejų derinys, kuris ne tik kvėpina ir valo orą, bet ir teigiamai veikia mintis, bei bendrą savijautą


Distiliuojami Lietuvos augalai
Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje ypatingai išpopuliarėjo aromatinių augalų distiliavimas namuose. Variniuose alembikuose gimsta neišpasakyta gausybė hidrolatų bei eterinių aliejų iš lietuviškų aromatinių ir vaistinių augalų. Na o vieni pirmųjų tą daryti pradėjo garsiausi Lietuvos aromaterapijos ženklai.


Aromaterpeutės ir parfumerės Laimės Kiškūnės laboratorijoje distiliuojami lietuviški kraujažolių (Achillea millefolium L.), Ramunėlių vanduo (Matricaria chamomilla L.), miškinių mėtų (Mentha longifolia L.), mažalapių liepų (Tilia cordata Mill.), kėnių (Abies sibirica Ledeb.) ir kiti hidrolatai.
„Kvapų namų“ kolektyvas renka ir distiliuoja Neringos kalnapušes (Pinus mugo Turra), Aukštaitijos beržų (Betula spp.) pumpurus, Aukštadvario egles (Picea abies) ir juos naudoja gamindami itin populiarius produktus, pvz. natūralus "Burnos skaliklis" be alkoholio, aromaterapinė dulksna miegui "Liepų ir beržų", natūralus purškiamas dezodorantas "Žvalieji beržai".
Iš ekologiniame Suvalkijos ūkyje užaugintų įvairių aromatininių vaistažolių gaminami hidrolatai, fitoliai, morkų-kraujažolių kremas veidui ir kiti vertingi kosmetikos ir aromaterapijos gaminiai.
Tad švęskime laisvę patirdami aromatinių Lietuvos pievų ir miškų augalų galias!
Parengta pagal „BIOCOS“, Laimės Kiškūnės, „Kvapų namų“, "Geros patarlės" informaciją.
Natūralūs kvepalai
Savąjį Lietuvos aromato variantą sukūrė „BIOCOS“ parfumerė ir aromaterapeutė Jolanta Cinaitienė. Kvapo "Patirk Lietuvą" kompozicijoje ji naudojo vien tik natūralias botanines medžiagas ir eterinius aliejus .


Lietuvos
aromaterapeutų
asociacija
+37067741473
info@aromaterapeutai.lt


Šioje svetainėje pateikta informacija yra edukacinio pobūdžio. Ji neturėtų būti naudojama kaip profesionalios medicininės konsultacijos, diagnozės ar gydymo pakaitalas. Svetainės autoriai ir administracija neatsako už pasekmes, kurie gali atsirasti dėl čia pateiktos informacijos naudojimo. Bet kokios informacijos, pateiktos šioje svetainėje, naudojimas yra jūsų pačių rizika ir atsakomybė.